Kaj mora vsebovati domača lekarna v času razsajanja virusov?

Zaradi povečane pojavnosti okužb dihal v zimskih mesecih je nujno potrebna omejitev socialnih stikov ob znakih okužbe dihal (vročina, kašelj, težko dihanje) in drugih bolezni. Za lajšanje in odpravljanje blažjih zdravstvenih težav uporabljajte le varna in klinično preverjena zdravila in izdelke, ki jih izberete v lekarni po posvetu s farmacevtom. Če ste že zboleli, po izdelke v lekarno napotite zdravega svojca oziroma drugo zdravo osebo.
Domača lekarna v času razsajanja virusov naj vsebuje tudi probiotike

Vsebina vaše domače lekarne naj bo prilagojena vašim potrebam in zdravstvenim težavam. Če vam je zdravnik predpisal zdravila, ki jih morate redno jemati, je priporočljivo, da imate doma mesečno zalogo zdravil (srčni bolniki, diabetiki, pljučni bolniki in ostali kronični bolniki). 

Doma naj bodo zdravila shranjena v temnem in suhem prostoru, najbolje v originalni ovojnini. Zdravila shranjujte izven dosega otrok.

V domačo lekarno sodijo:

1. Zdravila za lajšanje in odpravljanje blažjih zdravstvenih težav

Izdelki za krepitev imunskega sistema

Za dvig imunske odpornosti se priporočajo betaglukan iz gob (npr. Defendyl-Imunoglukan P4H) ali rastlinski izvlečki iz ameriškega slamnika, pripravki iz aminokislin, maščob omega-3, pripravki iz propolisa; poleg znanih vitaminskih pripravkov, ki še dodatno podprejo delovanje imunskega sistema (vitamina D in C, minerali Se, Zn …).

Zdravila za lajšanje bolečine in zniževanje temperature

  • paracetamol znižuje povišano telesno temperaturo in lajša bolečino
  • nesteroidna protivnetna zdravila (NSAR) znižujejo povišano telesno temperaturo in lajšajo bolečino, vendar pa v nasprotju s paracetamolom delujejo tudi protivnetno (zato so učinkoviti pri lajšanju revmatskih bolezni), a imajo tudi bolj izražene nekatere neželene učinke (npr. težave in zapleti, povezani s prebavili, ledvicami, srcem itn.)

Drugi izdelki za lajšanje prehladnih simptomov

  • pršila in pastile (z antiseptikom ali brez njega) za lajšanje bolečin v žrelu, npr. GeloRevoice
  • nosni dekongestivi (za lajšanje težav pri zamašenem nosu) – teh ne smemo uporabljati predolgo, saj dolgotrajna uporaba lahko povzroči neželene učinke; trajanje uporabe je treba omejiti na 4 do 5 dni

Izdelki za lajšanje prebavnih težav (driska, zaprtje, napenjanje)

  • rehidracijska raztopina za nadomeščanje izgubljenih elektrolitov pri bruhanju in driski
  • koristne mlečnokislinske bakterije (npr. izdelki WAYA Biotic) v obliki kapsul ali kapljic za čim hitrejšo vzpostavitev ravnovesja črevesne mikrobiote (mikroflore), ki je ključno, saj se v našem črevesju nahaja kar 70 % vseh celic imunskega sistema

V  našem črevesju se nahaja kar 70 % imunskega sistema, zato je potrebno poskrbeti tudi za urejeno črevesno mikrobioto.

Druga zdravila

  • antihistaminiki pri alergiji ali pikih žuželk
  • antacidi pri težavah s kislino v želodcu

2. Pripomočki za prvo pomoč

  • sterilna gaza, povoji, vodoodporni obliži, škarje
  • termometer
  • sredstvo za razkuževanje rok, zaščitne rokavice in zaščitne maske

Vedno pozorno preberite navodilo za uporabo in se v primeru nejasnosti posvetujte z zdravnikom ali farmacevtom (po telefonu). Brez predhodnega posveta nikoli ne uporabljajte zdravil, ki so bila predpisana drugi osebi. Ne pozabite, da je odmerek zdravila odvisen tudi od starosti in teže. Odmerek, ki ustreza vam, zato najverjetneje ni primeren za vašega otroka.

back to top