Nasveti strokovnjaka
Prehladi, viroza in driska, najpogostejši sopotniki jesenskih dni!
Šolarji že zvedavo gulijo šolske klopi, najmlajši se razigrano igrajo v vrtcih, dnevi so krajši in hladnejši, kar s seboj prinese tudi to, da se več zadržujemo v zaprtih prostorih. To predstavlja idealne pogoje za hitro širjenje okužb dihal in prebavil, še posebej med mlajšimi otroci.
Kaj pa če pride do okužbe z rotavirusom?
Ena izmed pogostih virusnih obolenj je tudi akutna driska, katere najpogostejši povzročitelji so rotavirusi. Simptomi se kažejo kot driska ali bruhanje in so še posebej neprijetni. Rotavirus poškoduje in uniči celice našega črevesja, ki ne morejo več opravljati svoje vloge v črevesju, predvsem kar se tiče absorpcije vode iz črevesja v telo ter izmenjave elektrolitov. V črevesju ostane preveč vode in hranil in to povzroči drisko.
Ko se pojavi driska je potrebno ukrepati takoj:
- Nujno je nadomeščanje izgubljene tekočine, najbolje z rehidracijskimi raztopinami, ki jih dobite v lekarni.
- Čimprej je potrebno začeti z jemanjem dokazano učinkovitih probiotičnih sevov, ki zmanjšajo tako število odvajanj kot tudi druge simptome pri driski kot je slabost ter bolečine v trebuhu.
- Otroka z drisko peljemo k zdravniku, če se driska ne izboljša v 2–3 dneh, oziroma, če opazimo prve znake dehidracije. Upoštevajte tudi otrokovo starost: čim mlajši je otrok, tem prej se svetuje obisk pri zdravniku.
Mamici treh otrok in njun načrt za zdravo jesen
Nina, mamica treh otrok, ki piše blog "Z ljubeznijo, mama" ima načrt za zdravo jesen: "Naš načrt za zdravo jesen in zimo so zdrava in uravnotežena prehrana, ki vsebuje veliko sadja in zelenjave, pitje navadne vode, kokosove vode, limonade in pomarančnega soka in občasno tudi zeliščnih čajev, domači med, probiotiki WAYA® in higiena (najpomembnejša za preprečitev širjenja virusov!). Nič kaj drugače, kot vsako leto, pa vendar je dobro omeniti, da ne pozabimo na to, da se nekatere stvari da tudi preprečiti ter si jih olajšati in zdaj je pravi čas, da o njih razmišljamo, saj smo še zmeraj zdravi in polni poletne energije".
Več v blog zapisu TUKAJ!
Matejo, ki ustvarja blog "Mami na kvadrat in pol", je lanska slaba izkušnja veliko naučila: "Letos smo preživeli kar nekaj časa na morju, tako da resnično upam, da nas v jesenskem in zimskem času ne bodo tako matrali virusi in bakterije, kot lani. Probiotiki WAYA® nas bodo spremljali na vsakem koraku. Poleg tega bomo poskrbeli za veliko gibanja na svežem zraku ter podporo z zdravo, nepredelano hrano s čim manj sladkorja".
Več v blog zapisu TUKAJ!
Zakaj ravno probiotiki WAYA?
Probiotiki so živi mikroorganizmi, ki lahko, če so zaužiti v zadostni količini, ugodno delujejo na črevesno mikrofloro in tako pomagajo pri lajšanju prebavnih težav oz. okužb. Ena izmen svetovno najbolj raziskanih ob prebavnih težavah je probiotična kultura Lactobacillus rhamnosus GG, ki je na voljo v obliki WAYA® kapljic ter kapsul. Probiotike jemljite ves čas, ko je driska prisotna ter še nekaj dni po njej.
Če vaš otrok vendarle zboli za virusno drisko, si več o nujnih ukrepih preberite v članku > 7 priporočenih ukrepov ob virusni driski.